Kedy je MDŽ a prečo práve 8. marca?
Medzinárodný deň žien má svoje korene v boji za rovnoprávnosť oboch pohlaví, ktorý sa rozostril vďaka protestom sufražetok na začiatku 20. storočia. Nejedná sa rozhodne o "komunistický výmysel" ako si niektorí stále myslia. Namiesto toho MDŽ predstavuje perfektnú príležitosť, ako dôležitým ženám v našich životoch ukázať, že oceňujeme ich starostlivosť, schopnosti a rady.
Krátka história MDŽ
Medzinárodný deň žien sa zo začiatku niesol v znamení kvietkov, ale transparentov. Vôbec prvýkrát vyhlásili ženy svoj deň v New Yorku v roku 1909 a bol súčasťou masívnych protestov za volebné právo, lepšie pracovné podmienky a celkovú rovnoprávnosť.
Na začiatku 20. storočia sa téma emancipácie a rovnoprávnosti objavovala v rámci programov socialistických strán, a preto časom vzniklo spojenie s komunizmom. Je ale nutné si uvedomiť, že MDŽ je skutočne medzinárodný, o čom svedčí aj to, že oficiálne bol medzinárodný deň žen vyhlásený OSN v roku 1975.
Veľké množstvo krajín bývalého sovietskeho bloku po páde komunizmu na MDŽ krátko zanevrelo, ale dnes sa jedná významný deň, ktorý oslavuje úspech žien a ich neustále trvajúci boj za plnú rovnoprávnosť.
Ako se MDŽ oslavuje vo svete
Medzinárodný deň žien je oslavovaný v mnohých krajinách, od Angoly až po Turkménsko. V Číne a Madagaskare sa dokonca jedná o štátny sviatok, ktorý sa ale týka iba žien. To iste musí robiť radosť mužským pracovníkom, keď na ceste do šichty vidia zástupy kolegýň užívajúcich si dovolenku.
V Rumunsku, Bulharsku a niektorých ďalších východných štátoch je MDŽ považované za alternatívu ku dňu matiek. Darček v podobe kvietku tak dostávajú na svoj deň iba mamičky, babičky a kamarátky s deťmi.
Protestný duch Medzinárodného dňa žien sa nestratil ani v modernej dobe. Na mnohých miestach sveta stále ide o deň, kedy sa zvolávajú masívne protesty proti bezpráviu, napríklad v Čile, Argentíne či Španielsku. O niečo viac zmierlivú podobu majú protesty v Anglicku, Austrálii či USA, kde sa jedná oveľa viac o oslavu jedinečných žien a ich úspechov.
Kvietok ako ideálny darček k MDŽ funguje v mnohých krajinách, rôzni sa podľa krajiny. Vo Francúzsku preferujú ženy fialové ľalie, zatiaľ čo v Taliansku sa tradične odovzdávajú žlté mimózy (čiže citlivky). V pôvodne komunistických krajinách bol symbolom Medzinárodného dňa žien červený karafiát, ale dnes sa už od tejto symboliky väčšinou upustilo (aj keď pravda, kvietok je to pekný a za zločiny režimu nemôže).
MDŽ u nás
MDŽ počas čias komunizmu bolo veľkým sviatkom, ktorý mal propagandistickú funkciu. Preto po páde socialistického režimu mal sviatok žien istú ideologickú pachuť. V roku 2004 parlament navrátil MDŽ status významného dňa a súčasná generácia ho oslavuje bez poznačenia minulostí.
A prečo aj nie? Ide o perfektnú príležitosť, ako vyjadriť nielen lásku, ale aj obdiv voči všetkým dôležitým ženám v našom živote. Tradíciou je odovzdanie kytice, dnes namiesto karafiátu už skôr ruže akejkoľvek farby (ale fantázii sa medze nekladú). Samozrejme, ak nechcete, aby váš symbol obdivu k ženám uviadol, tak uvoľnite našu drevenú variantu, ktorá ako duch rovnoprávnosti neuvädne nikdy.
Komu kytičku darovať? Neobmedzujte sa len na rodinu, ale oslávte aj prínos vašich kamarátok, známych aj kolegýň. Každá si to určite zaslúži a bude rada, že ste na tento významný deň nezabudli.
Deň osláv aj rozjímania
Medzinárodný deň žien má bohatú históriu a tradičný význam, ktorý presahuje hranice jednotlivých krajín a kultúr. Je to čas na oslavu úspechov žien, ale aj na reflexiu nad dosiahnutými pokrokmi, bojom za rovnoprávnosť a odstránenie všetkých foriem diskriminácie. Či už sa oslavuje demonštráciami, oslavnými akciami alebo odovzdaním elegantnej kytice, MDŽ nám pripomína dôležitosť boja za práva a rovnosť žien po celom svete.