Aký význam majú farby sviečok?
Sviečky zdobia väčšinu domácností počas celého roka. Dodávajú domovu krásnu atmosféru, často slúžia pre chvíle romantiky, ale hlavne prinášajú svetlo a hrejivý pocit. Tušíte ale, čo aké farby sviečok znamenajú a aké sviečky sú najlepšie?
Farby a čo sa za nimi skrýva
Výber sviečky je po čertoch zapeklitá vec. Existuje totiž celý rad druhov, či už sviečky v skle, s dreveným knôtom, dekoratívne sviečky, alebo aj sviečky čajové. Okrem toho môžete voliť aj z rôznych farieb. A tu prichádza jedno ale. Každá farba má totiž svoj význam, viete aký?
- Biela - podporuje pokoj, mier a nakopne vašu vnútornú silu
- Čierna - pomáha chrániť vašu psychiku a odpudzuje negatívnu energiu
- Červená – dokonale sa hodí na večer plný romantiky, červená je totiž farba lásky, odvahy a vášne
- Ružová - táto farba vám domu prinesie harmóniu, radosť a nehu
- Oranžová - rozprúdi energiu, prinesie nové ambície a ciele a ktovie, možno privolá aj nejaký nový úspech
- Žltá - naštartuje kreativitu, pomôže vám iba myšlienky premeniť na realitu
- Modrá - pomáha pri meditácii, odpustení, uvoľňuje stres a podporuje nerušený spánok
- Zelená - prináša úspech, hojnosť, šťastie a podporuje pocit pohody
- Fialová - to je kombinácia múdrosti, kreativity a duchovna
- Hnedá - sviečka, ktorá spája všetko dôležité. Značí zdravie, energiu, odvahu, vytrvalosť
- Zlatá - farba mužskej energie, slnka a šťastia
- Strieborná - farba ženskej energie, potláča negativitu
Hoci význam sviečok je vlastne vopred daný, väčšina ľudí si sviečky vyberá podľa toho, ako im farebne ladí domu a čo sa im páči. Čo vlastne aj dáva zmysel, keď vo veľkej miere ide o dekoráciu.
Na voľbe vosku záleží
Keď už vyberáte sviečku, dajte si pozor aj na to, aký vosk, čo obsahujú sviečky, bol na výrobu použitý. „Klasické“ sviečky totiž nie sú príliš šetrné k prírode a hlavne k nášmu zdraviu. Obsahujú totiž parafín, ktorý doma určite dýchať nechcete. V dnešnej dobe sa čoraz viac využívajú prírodné vosky. Majú množstvo pozitív, pre ktoré sa tešia veľkej obľube.
Najviac používaný je v súčasnosti sójový vosk. Je šetrný nielen k prírode, ale aj vášmu zdraviu. Rozhodne stojí za zmienku aj to, že sa vypaľuje pomalšie, preto majú sójové sviečky dlhšiu životnosť.
Každému z nás sa už asi niekedy stalo, že vosk zo sviečky nedopatrením niekam vylial, napríklad na váš obľúbený obrus. V prípade klasických sviečok by bol obrus zrejme nenávratne zničený, ako je to ale s voskom sójovým? Je rozpustný vo vode, preto máte väčšiu šancu, že sa vám poliaty obrus podarí zachrániť.
Pár dobre mienených rád na záver
Pravidelne sa vám stáva, že sviečka nerovnomerne horí? Tu máte pár tipov, ako sa o sviečku starať, aby horela tak, ako má.
- Nechajte sviečku horieť dostatočne dlho! Pri prvom zapálení je dôležité, aby sa vosk roztopil po celom povrchu sviečku, pokiaľ ju uhasíte skôr, vosk sa bude taviť len uprostred.
- Nezabudnite zastrihávať knôt! Je to veľmi dôležité, pretože inak je plameň veľmi vysoký a sviečka nehorí rovnomerne.
- Pozor na prievan! Veľký nepriateľ sviečok je prievan, plameň potom totiž tzv. tancuje a sviečka si horí ako chce. A to nechcete!
Patria vonné sviečky medzi vašich obľúbených pomocníkov, ktorými si doma tvoríte atmosféru plnú pohody a pokoja?